QR Code

Gözlük alma hakkı ve SGK

 

SGK ile anlaşmalı optisyenlik müesseselerinde, göz muayenesi sonrasında size verilen reçete ile alacak olduğunuz gözlük çerçevesinin ücreti,  3 (üç) senede bir, gözlük camlarınızın ücreti de numarası her değiştiğinde kurum tarafından karşılanmaktadır. [ Yüksek numaralı / özel üretim camlarda fark ücreti çıkabilir]

Ücreti kurum tarafından karşılanacak bir gözlük çerçevesi için;- Tüm emeklilerden katılım payı %10 (maaşlarından ortamala 5,00 TL gözlük başına kesinti yapılır.) Optisyenlik müessesesine ücret ödemezler. 
- Tüm çalışanlar ile GSS / Yeşilkartlı olanlardan katılım payı %20, gözlük başına ortalama 10,00 TL hastanın kendisinden tahsil edir.( Optisyenlik müesseselerinde )
 

Katılım payı ücretleri ortalama değerlerdir. SGK tarafından belirlenir. Emeklilerin maaşından, emekli değil ise kurum adına hastanın kendisinden optisyenlik müesseselerinde tahsil edilir.
 

NOT: TSK mensupları (Er/Erbaşlar dahil), milletvekilleri, bankalar ile bazı özel/resmi kurumlar ve kuruluşlar için (varsa) katılım bedeli ile gözlük camı ve çerçevesi için ödediği ücret, kurumun ödediği miktardan farklı (fazla) olabilir. 

 

Ödeyeceğiniz katılım payı, reçeteniz optisyenlik müesseselerinde SGK sistemine işlendikten sonra alınan çıktı üzerindeki miktar kadar olur.


*** Gözlüğünüzün camları, numarası +/- 0,50 ve üzeri her değiştiğinde ücreti devlet tarafından karşılanmaktadır. Her ay muayene olmanız gerekse bile, göz doktorunun yazdığı reçetedeki gözlük numaralarınız her değiştiğinde, gözlüklerinizin cam ücreti kurum tarafından karşılanır.

NOT: Eğer geriye dönük olarak üç sene içinde cam almadıysanız numaranız aynı olsa bile hem cam hem çerçeve alabilirsiniz. Eğer gözlüğünüzün camlarını yakın bir zamanda (üç sene içinde) değiştirdiyseniz, sadece çerçeve hakkınız var ise cam hakkınızı kullanamayarak sadece çerçeve alabilir yada beğendiğiniz çerçeveyi ( Kurum ödemesi : 37,80 TL - varsa katılım payı tutarı) düşerek farkını ödemek suretiyle alabilirsiniz.

* Türkiye'de faaliyet gösteren anlaşmalı tüm optik mağazaların* istediğiniz herhangi birisinden reçetenizle gözlüğünüzü alabilirsiniz.

* Muayene olduğunuz il/semt ile gözlük almak istediğiniz il/semt farklı olabilir.

* Gözlüğünüzü istediğiniz bir optik mağazadan muayene sonrası en kısa zamanda alabilirsiniz. [ 10 (on) iş gününü kesinlikle geçirmeyiniz.] Hastaneler ve optikler kendi aralarında yazılı veya şifai anlaşma yapamazlar.


## İstediğiniz taktirde ilave ücretini ödeyerek reçeteniz ile çalışan yada emekli fark etmeksizin renkli hafif, inceltilmiş, kolay kolay kırılmayan ama çizilebilen anti-refle kaplamalı vb. camları, kurumun ödeyeceği miktar üzerine, farkını ödeyerek satın alabilirsiniz.

 

GÖZLÜK GARANTİ ŞARTLARI

**** - Ücreti devlet tarafından karşılanan yada reçete ile "özel" olarak alınan her gözlüğün, camları haricinde çerçevesi 2 (iki) sene garanti kapsamındadır. Verilen garanti belgesinin ön yüzünde yazdığı gibi garanti sadece gözlük çerçevesi için geçerlidir.(Gözlük Çerçevesi - Garanti Belgesi)
Camın kırılması, çizilmesi, lekelenmesi, kaplamasının dökülmesi garanti kapsamına girmemekte
dir. 


**** - Gözlüğünüzün camların bir garantisi yoktur. Kırıldığında, çizildiğinde, lekelendiğinde, üzerindeki kaplama dökülmeye başladığında yenisini almanız gerekir. Fakat bazı firmalar camlar için bazı durumlarda garanti uygulayabilirler. Böyle bir durumda kulllanıcıya gözlük çerçevesi garanti belgesi ile birlikte gözlük camları garanti kartı/belgesi de verilmektedir. ( Kullanıcı hatası derlerse yeni bir cam almanız gerekecektir.)


________________________________________________

Sağlık Bakanlığı'nın izni ve bulunduğunuz şehrin İl / İlçe Sağlık Müdürlüğünün onayı ile açılabilen bir optik mağazaya gözlük reçeteniz ile başvurduğunuzda, istediğiniz cam türü ve cam özelliğinine sahip istediğiniz gözlüğü alabilirsiniz. (Kurum dışı çerçeve ve camlarda farkını ödemek üzere

SGK Çerçeve bedeli : 37 lira 80 kuruş

NOTKontakt lens reçetesi ile gözlük reçetesi birbirinden farklıdır.

**** - Numaralı kontak lens bedeli SGK tarafından karşılanmamaktadır. (Özel bir rahatsızlık sonucu sağlık raporu düzenlenerek alınması zorunlu olan kontak lensler hariç.) 

____________________________________________________________
Gözlük camları ve özellikleri "